Mullbergaskolan

Medlemskap i matteklubben “Mull-tiplicerat!”

Från och med idag kommer vi införa medlemsavgift för Mullbergaskolans Matteklubb “Mull-tiplicerat!”. Anledningen är att denna kurs och syftar till att ge en god ekonomisk basförståelse. Dessutom har Dregens livs systematiskt skickat sina kassörer på intensivkurser, vilket Alexandra inte märkt. Frågorna har därför mest kretsat kring Debet och Kredit och de räkne-exempel som presenterats mest inefattat vägande av frukt och grönt.

Så: 300 kr/år per person. Kan även betalas i veckosponsring av vetekringlor (Pågens) till lärarrummet.

Miriam

Dela med dig:
 • Facebook
 • TwitThis
 • del.icio.us
 • Pusha
 • Google
 • Maila artikeln!

Läs ett liknande inlägg:

 1. Von Triers Anti-Christ – en allegori över Mullberga?
 2. Interjuv me Leif

Kommentarer

 1. Rita-Lina Fröjdman skrev:

  Hej Kära Miriam

  Min son Malte går i er matteklubb. Jätte kul att ni verkligen vill hjälpa våra barn och jag har absolut inget emot den nya avgiften (även om jag nu måste jobba över varje kväll ;) ). Jag är dock lite kritisk mot namnvalet. Jag förstår vad ni vill göra med namnet (jätte kul för övrigt :) ) men Malte har berättat för mig att hans klasskamrater kallar honom för “Mulle-Malte” för han väger lite för mycket. Att nu också går i “Mull-tiplicerat” betyder att han får höra mer glåpord om hans vikt och utseende både i klubben och utanför. Skulle ni inte kunna ändra namnet till kanske “1+1= Jätte kul!” eller något liknande, så slipper de barn som är mulliga/feta känna sig förolämpade?

  Tack på för hand! :D

  Kära hälsningar

  Rita-Lina <3