Mullbergaskolan
extremal-board.com

Folke presenterar: Ny skylt vid entrén

binär optionen handeln Iställed för att medverka på kvartsamtalen och diskutera deras insatser träslöjd (alla är ändå i princip lika ”duktiga” och ”ambitiösa”)  valde jag att bidra till elevernas utbildning med lite hemslöjd istället: den avsatta tiden ägnades åt att snicka ihop en ny skylt till Mullbergaskolans entré:

operazioni binarie demo 00traskyltDen är lackad för att klara väder och vind och är en fin påminnelse för att träslöjden är en viktig del i elevernas låg- och mellanstadie-utbildning (även fast vissa tekniker som eleverna först lär sig i högstadie-kursen användes i t.ex. formsågandet).

gute broker für binÃÂÂÃâ Folke

365trading erfahrung Uppdatering: Fick denna bild på mailen från Berndt Horst. Tre timmar tog det innan någon lustigkurre hade bytt ordningen på bokstäverna från ”Mullbergaskolan” till ”Knullorgasm”. Att ni ens orkar.

http://winevault.ca/?perex=trading-con-opzioni trading con opzioni traskyltvandal

Dela med dig:
 • Facebook
 • TwitThis
 • del.icio.us
 • Pusha
 • Google
 • Maila artikeln!

Kommentarer

 1. Elias Dalén skrev:

  الخيارات الثنائية استعراض الروبوت Synd att en ”rolig” elev ska sabotera för de andra. De flesta vet väl inte vad ovanstående ord betyder vilket leder till att de frågar föräldrarna. Förskräckligt.

 2. Kermit the Frog skrev:

  big range binary option Jag har suttit här och funderat lite och kommit fram till att jag faktiskt inte fattar var fan slöjden har sin plats i ett modernt utbildningssystem över huvud taget.
  Alltså, vem får för sig att typ snickra ihop en stol hemma själv nuförtiden istället för att gå och köpa en på IKEA. Vem behöver lära sig sy (och ännu värre – virka!) om man inte har ambitioner att arbeta inom modebranschen? Och iså fall borde väl andra yrkeskategorier också representeras på schemat som skomakare eller murare. Varför får vi inte lära oss att mura i skolan för? Det vill jag faktiskt veta!

  investir biz richiesta conto demo Tack.

 3. Simon skrev:

  autobinari treding Lille Kermit. Du verkar vara lika insatt i det moderna utbildningssystemet (som du så fint kallar det) som en groda. Slöjden och andra praktiska ämnen är till bland annat till för att få eleverna att bli mer kreativa, problemlösande mm. Vilket känner du dig mest nöjd att ha klarat av, ett mattetal i din mattebok eller din nybyggda skateboard ramp som du byggt helt själv? Om jag svarar på min egen fråga är den rampen. Det kan tilläggas att genom att ha byggt rampen själv har jag löst några sidor matte i boken men utan att känna frustration över att det är så jävla tråkigt. Detta var bara ett exempel, många fler finns.
  Tack för mig

 4. Elias Dalén skrev:

  guadagnaresoldi con opzioni binarie Simon: Du verkar inte direkt förstå hur Sveriges ekonomi fungerar. Alla kan bygga ”skateboard” ramper men alla kan inte lösa ekvationer. Därför låter vi de som inte är särskilt klara i skallen samt polacker bygga våra hus för en billig penning medan vi normala svenskar ägnar oss åt de mer tankekrävande problemen.

  come guadagnare con optioni binarie con supporti e resistenze Försök att ha ett bättre argument nästa gång Simon.

 5. trading migliori siti Kermit the frog: jag förstår vad du menar. Men nu är det så här att Josef och Jesus (VÅR FRÄLSARE, du kanske har hört talas om honom?) var snickrare/träslöjdare. Därför ska alla Mullbergaelever vara mästare i träslöjd. Slut på diskussionen.

 6. Jag ser det inte som ett övergrepp. Jag ser det som konstens ultimata frihet. Det påminner mig om min studietid i Lund. En gång monterade vi ner skylten ”Lund”. Istället satte vi upp en likadan som det stod ”Babylon” på.

  Konsten är aldrig brottslig.

 7. Kermit the Frog skrev:

  Simon, hade för avsikt att läsa din kommentar, men tappade tyvärr respekten för dig innan jag hunnit halvvägs. Känner helt enkelt inte att jag rikigt ligger på samma nivå som någon som behöver håna folk (”lille Kermit”) bara för att de har någorlunda annorlunda uppfattningar än sig själv för att kunna få utlopp för sina överväldigande, ohanterliga små känslor. Dessutom är ett ”modernt utbildningssystem” inte något vidare avancerat uttryck rent språkligt sett (jag lovar, Simon). Men gå du och fila på din skateboard ramp. Den blir nog så fin så fin ska du se.. ;)

 8. Claes, Julias Pappa skrev:

  Väldigt tråkigt att skylten blev saboterad! Hoppas den är borta snart, gillar inte att Julia ska lära sig sådant i skolan.

  Däremot vill jag säga till ”Kermit”: Julia gillar både träslöjd och syslöjd, och jag tycker nog att man ska uppmuntra barnen att tycka om olika sorters ämnen. Som Leif säger: JESUS var själv träslöjdare!

 9. Gudrurt Fager skrev:

  Jag kan inte sitta här och tyst se på medan alla andra håller inne med den undran vi ändå delar; varför ger Mullberga flickor och pojkar ett fritt val mellan trä- och syslöjd? Varför ansluta sig till den könsförvirrade samhälls”utvecklingen”? Med den allra vördnadsfulla respekt, o Leif, frågar jag dig – varför. Varför måste min pojke bli flicka?! Klaus frågar bara efter rosa, och i midsommars sa han att han hoppades drömma om Ossian…?! Snälla Leif! Rädda Klaus från Helvetet – frånta honom rätten att välja syslöjd.
  Gud bevare oss, Gudrurt

 10. Josefin skrev:

  Gudrurt: jag tror att han redan är förlorad. Han kommer nog bli transa en dag…

 11. Ossian Björk skrev:

  KNULLORGASM

 12. Ossian Björk skrev:

  KNULL ORGASM

 13. Ossian Björk skrev:

  KNULLORGAS M

 14. Det där var väl lite onödigt Ossian? En gång hade väl räckt?

 15. Gudrurt Fager skrev:

  Josefin: Mitt arma barn, ge inte yttryck för sådana styggelser… ge inte uttryck för dem.
  (Ossian: Jag håller med Miriam, en gång hade faktiskt räckt.)

 16. Gudrurt Fager skrev:

  ”yttryck”= uttryck. Jag håller inte på med några modifikationer av vårt rika språk.

 17. szsd skrev:

  hahahahaha knullorgasm

 18. Simon skrev:

  Lille lille kermit. Känner också att vi inte riktigt ligger på samma nivå. Jag ligger nog några snäpp högre än dig. Du borde testa lite mer praktiska saker då läsning inte verkar vara din starka sida(du tröttnade ju efter att ha läst halva min kommentar). Men det verkar mer som om du endast läser och lyssnar på åsikter som överensstämmer med dina egna. Testa att lyssna på andra människor ibland så kanske du utvecklas lite med. Nej nu ska jag inte skriva mer som är riktat till dig lille kermit för du orkar ju inte läsa så här långa texter.
  Leif, Varför finns det ingen textilslöjd på er skola? Nu när julen börjar närma sig hade det väl varit passande att få eleverna att fixa lite nya gardiner mm.

 19. Simon: var Jesus träslöjdare eller syslöjdare?

  För mig är svaret synnerligen enkelt.

 20. Elev skrev:

  Trodde vi hade träslöjden för lära oss göra slagträn, så vi kan försvara oss mot andra skolor?